Board of Directors

EXECUTIVE DIRECTORS

Mr. Peter Lam ("Lam Ka Wing"), aged 59,is an executive Director, chairman of the Board and chief executive officer of our Group. Mr. Lam founded our Group in 1988 and has over 30 years of experience in the building protection industry. He is primarily responsible for the overall strategic planning and business development and overseeing the daily operation of our Group. Mr. Lam completed secondary education in 1980.
Prior to founding our Group, Mr. Lam worked as a salesperson in a supplier and manufacturer of building protection products from 1986 to 1989. He founded our Group in 1988. Mr. Lam has been the director of Karcenar HK and Sunray Engineering since March 1989 and December 2006 respectively and has been responsible for formulating overall business strategies and overseeing daily operations of our Group.

Ms. Edith Wong ("Wong Pui Yee"), is an executive Director of our Group. She is responsible for overseeing overall administrative affairs of our Group.
Mrs. Lam obtained her diploma in executive secretarial studies from Sara Beattie College in September 1993.
Prior to joining our Group in July 2018, Mrs. Lam began her career as a secretary to the commercial director at Caldbecks Limited, a company primarily engaged in the trading of wine and spirits, from September 1993 to July 1999. She then joined the group company of Mason Financial Holdings Limited (formerly known as Willie International Holdings Limited), a company listed on the Stock Exchange (stock code: 273) and primarily engaged in investment and finance related business, as a personnel and administration officer in November 1999 and left as a corporate administration manager in August 2015. She worked in HEC Corporate Services Ltd., a financial services provider, as a corporate administration manager from August 2015 to July 2018 and was responsible for overseeing administrative and human resources matters of the company. Since July 2018, Mrs. Lam has been the human resources and administration manager of our Group and has been responsible for overseeing overall administrative affairs of our Group. Since August 2018, she has become a consultant of Cordoba Homes Management Limited, a property management company and provides advice on various human resources and office administrative matters.


 

INDEPENDENT NON-EXECUTIVE DIRECTORS

Mr. Ng Kwun Wan (吳冠雲) (“Mr. Ng”), aged 56, was appointed as an independent non-executive Director of our Group on 18 March 2020. He is also the chairman of the Audit Committee and a member of the Remuneration Committee and Nomination Committee with effect from the Listing Date. He is responsible for providing independent advice to the Board and advising on corporate governance matters.
Mr. Ng obtained his Bachelor’s degree in Accounting and Finance from the University of Manchester (formerly known as the Manchester Polytechnic) and his Master’s degree majoring in Accounting from the University of New South Wales in July 1988 and May 1990 respectively. He has been a member of Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since July 1993. Mr. Ng has over 20 years of experience in management. From November 1994 to August 2004, he worked for New World Development (China) Limited and New World China Enterprises Projects Limited, both wholly owned subsidiaries of New World Development Company Limited, a company listed on the Stock Exchange (stock code: 17) and engages in the business of property development and property investment, with his last position as a deputy general manager. He then joined Smart Faith Management Limited, a subsidiary of South China Holdings Company Limited, a company listed on the Stock Exchange (stock code: 413)) as a general manager of industrial operations in the real estate department, responsible for overseeing the company’s operations in the Tianjin Region, from September 2006 to March 2009. He has also been an independent non-executive director of China Flavors and Fragrances Company Limited since December 2009, the shares of which are listed on the Stock Exchange (stock code: 3318) and an independent non-executive director of Zhongzhi Pharmaceutical Holdings Limited since July 2015, the shares of which are listed on the Stock Exchange (stock code: 3737).

Ms. Cho Mei Ting (曹美婷) (“Ms. Cho”), aged 56, was appointed as an independent non-executive Director of our Group on 18 March 2020. She is also the chairlady of the Remuneration Committee and a member of the Audit Committee and Nomination Committee with effect from the Listing Date. She is responsible for providing independent advice to the Board and advising on corporate governance matters.
Ms. Cho obtained her Bachelor’s degree in Arts from The University of Hong Kong in November 1986. She then obtained her Bachelor’s degree in Laws from Manchester Metropolitan University in September 2000 and further obtained her postgraduate certificate in laws from The University of Hong Kong in June 2001. Ms. Cho is a qualified solicitor in Hong Kong since 2003.
Ms. Cho had worked for several solicitor firms during 2004 to 2010, during which she handled a wide range of legal matters covering matrimonial, commercial and conveyancing matters. From April 2004 to October 2007, Ms. Cho worked as an assistant solicitor in Messrs. Paul W. Tse. She later joined Messrs. Au-Yeung, Cheng, Ho & Tin as a lawyer from October 2007 to August 2010. She then founded Messrs. Cho Mei Ting & Co., Solicitors in 2010 as a sole proprietor. She was an independent non-executive director of China Ludao Technology Company Limited (stock code: 2023) from October 2013 to July 2017.

Mr. Ho Ka Kit (何家傑)(“Mr. Ho”), aged 48, was appointed as an independent non-executive Director of our Group on 18 March 2020. He is also the chairman of the Nomination Committee and a member of the Remuneration Committee and Audit Committee with effect from the Listing Date. He is responsible for providing independent advice to the Board and advising on corporate governance matters. Mr. Ho is a chartered civil engineer, a chartered structural engineer and a registered structural engineer under the Buildings Ordinance (Cap.123 of the Laws of Hong Kong). Mr. Ho obtained his bachelor’s degree in applied science majoring in civil engineering from The University of Toronto in June 1996. He was admitted as a member of the Institution of Structural Engineer, a member of the Hong Kong Institution of Engineers and a member of the Institution of Civil Engineer since November 2003, August 2004 and December 2007 respectively. He was also admitted as a member of the Hong Kong Concrete Institute and a member of the Hong Kong Institution of Highways and Transportation since January 2014 and June 2015 respectively.
Mr. Ho has over 18 years of experience in the construction industry, specialising in civil and structural engineering. He worked as an engineer in Liu Kwong & Associates Ltd., an architectural and engineering firm, from April 2000 to June 2002, during which he was responsible for performing structural design and site supervision of construction works. He joined Meinhardt (C&S) Ltd., a construction and engineering company, as an engineer II in June 2002 and left as the director of structural works in February 2019 and was responsible for project management and coordination. Since January 2019, Mr. Ho has been a director of Kenith Ho & Associates Limited, a company principally engaged in the provision of architectural and structural engineering consultancy services.

 

Copyright©2020 by Sunray Engineering Group Limited.